Není žádnou novinkou, že nejvyšší budova světa Burdž Chalífa je superlativy ověnčená stavba. Věděli jste ale, že v 828 metrů vysoké věži je zabudováno 142 000 m2 skla? To odpovídá téměř 20 fotbalovým hřištím.
V tomto článku se dozvíte, proč se sklo stalo v architektuře symbolem postavení a jak můžete sklo rozumně a stylově využít i ve svém domě a ukázat ho v tom nejlepším světle.
Proč je sklo považováno za statusový symbol?
Nemusí to být vždy jen Burdž Chalífa: od honosně řešených oken v kostelech nebo rezidencích šlechtických rodů, jako je zámek Nymphenburg v Mnichově, až po skleněné fasády moderních kancelářských věží nebo vládních budov – sklo bylo vždy známkou bohatství a úspěchu.
I v interiéru budov působí sklo, vhodně naaranžované, zvláštním dojmem a je oceňováno při umělecké výrobě, například v podobě lustrů, zrcadel nebo nádherných nádob na pití. Ať už se jedná o nábytek nebo architektonický stavební materiál – vzhledem k náročnému výrobnímu procesu bylo používání skla v počátcích lidstva vyhrazeno jen pro několik málo osob a bylo proto považováno za symbol postavení.
Již v době kamenné lidé znali a používali přírodní sklovitý obsidián, což je vychladlá láva, jako křemeny nebo k výrobě nástrojů. Sklo by mohlo vznikat také přirozeně při úderech blesku v písčitých oblastech. V průběhu staletí se lidé učili a zdokonalovali ve výrobě skla a vytvářeli stále nová umělecká díla.
Přírodní složky, z nichž se sklo vyrábí, se taví při vysokých teplotách kolem 1 600 stupňů Celsia. V závislosti na požadovaném konečném výrobku se roztavené sklo tvaruje do požadované formy válcováním, tažením nebo foukáním.
Například při výrobě okenních tabulí se roztavené sklo nalije do velké kádě naplněné tekutým cínem. Protože roztavené sklo je lehčí než cín, plave na povrchu a lze ho později řezat na míru. Na rozdíl od rychlého ochlazení rozměrů skla lze velmi pomalým ochlazením – tzv. žíháním – dosáhnout vysoké odolnosti proti rozbití.
Sklo lze dobře kombinovat s jinými materiály bez vzájemného ovlivňování. Jak bylo popsáno výše, sklo se v architektuře používalo již v rané fázi. Díky stále efektivnějším výrobním postupům lze nyní sklo vyrábět ve vysoké kvalitě a ve velkém množství.
Tento moderní materiál lze vyrábět v mnoha tvarech, barvách a vzorech a – v neposlední řadě díky jeho proměnlivosti a energetickým vlastnostem – je těžké si bez něj představit soukromé i veřejné budovy. Tímto způsobem umožňuje stále nové superlativy v moderní architektuře.
Postavení skla v architektuře
Jak jsme viděli, sklo mělo svůj architektonický význam již v počátcích a propůjčilo svůj zvláštní půvab kostelům, klášterům a palácům, ale také moderním sídlům vlád, jako je budova Evropského parlamentu poblíž Haagu. Dalším moderním příkladem použití skla v architektuře je již zmíněná opulentní skleněná fasáda Burdž Chalífa.
Působivé skleněné fasády však nejsou pouhým lákadlem pro oči. Díky speciálním nátěrům a v kombinaci se stínicími a větracími systémy fasády v zimě akumulují teplo a v létě poskytují stín. Tímto způsobem významně přispívají k energeticky úsporné výstavbě.
Další rozvoj výrobních procesů a možnost realizace velkoplošného zakřiveného skla přinesly architektům a stavitelům také novou svobodu v navrhování, bez níž by nebylo možné realizovat například zakřivené balkony Elbphilharmonie nebo takzvaný Stiletto Shoe Church v obci Budai na západním Tchaj-wanu ve tvaru 17 metrů vysoké ženské boty.
Skleněné umění pro domácnost: jak vylepšit svůj domov pomocí skla
Další vývoj však umožňuje optimalizovat sklo ještě hlouběji. Například díky infračerveným nátěrům a stínícím a větracím systémům lze sklo bez obav používat i při vyšších venkovních teplotách. Velkoplošné využití nebo dokonce výstavba celých budov ze skla proto již není vizí budoucnosti.
Je váš dům samostatně stojící nebo je váš byt vysoko a není obklopen jinými objekty a budovami? I když se nejedná o kompletní dům ze skla, vybavte svůj obytný prostor například velkorysým proskleným průčelím nebo velkými okny a užívejte si ničím nerušený výhled a spojení domova s přírodou.
Zejména v ranních a večerních hodinách stojí za to vychutnat si působivou hru světla a dobít si baterky na celý den nebo se uklidnit po náročném dni a odpočinout si. Skleněná zimní zahrada také nabízí skvělou příležitost spojit venkovní a vnitřní prostor a přiblížit se přírodě.
A sklo nabízí také různé možnosti designu uvnitř budov. Díky své průsvitnosti dodává místnostem příjemnou, přátelskou atmosféru a působí větší a živější.
Například prosklená okna na schodišti naplňují obytný prostor přirozeným teplým světlem, které zlepšuje náladu. Barevné ornamentální sklo vykouzlí okouzlující hru světla, které se jen stěží nabažíte. Hra světla a barev je nejen působivě krásná a uklidňující – vzory a tvary jsou jedinečné a promění sklo v umělecký předmět ve vašem obytném prostoru.
S průhlednými nebo volitelně neprůhlednými příčkami nebo kreativními posuvnými prvky nejen vytvoříte vizuální akcenty, ale také v krátké době poskytnete místnostem další prostor. Tímto způsobem lze optimálně oddělit místnosti a obytné prostory od sebe, aniž by docházelo k jejich zbytečnému zastínění.
Tyto dělící a posuvné prvky mohou být navrženy také se vzorovaným ornamentálním sklem, které v místnostech vytváří další barvy a tvary. Skleněný nábytek, jako jsou vázy, mísy nebo lustry, dotváří design vašeho obytného prostoru.
Výhody skla oproti dřevu
Vedle skla má v architektuře a interiérovém designu své zasloužené místo také dřevo. Materiál sklo však nabízí některé rozhodující výhody.
Zatímco dřevěné prvky často působí spíše tradičně, díky sklu jsou budovy a obytné prostory světlé, moderní a “čisté”. Je velmi univerzální a lze z něj vyrobit téměř jakýkoli myslitelný tvar a různé barvy.
Průhledné sklo je navíc průsvitné, takže do interiéru budov proniká až 80 % přirozeného denního světla a vytváří příjemnou a útulnou atmosféru.
Na rozdíl od dřeva sklo nepodléhá povětrnostním vlivům – déšť, sníh, sluneční záření ani jiné vlivy prostředí nemění jeho vlastnosti ani vzhled. Do budovy nemůže pronikat ani vlhkost. Vhodně vyrobené sklo je mimořádně odolné vůči teplotám a lze jej instalovat například do kuchyně nebo krbu v obývacím pokoji.
Sklo je navíc mimořádně rozměrově stabilní. Zatímco dřevěný nábytek ve vlhkém prostředí, například v koupelně, bobtná a v důsledku trvalého působení slunečního záření může časem změnit barvu, na skleněný nábytek tyto vlivy nepůsobí.
V neposlední řadě je téměř nemožné zanechat na skle trvalé skvrny a zbytky. Nečistoty a špínu lze snadno odstranit, aniž by na povrchu skla zůstaly škrábance. Sklo zaujme také svým hygienickým povrchem: na hladkém povrchu mnohem hůře ulpívají choroboplodné zárodky, viry a bakterie, ale také pyly způsobující alergie, a snáze se z něj odstraňují.
Skleněné umění pro domácnost
Burdž Chalífa je jedinečná svou obrovskou skleněnou plochou a působivě ukazuje, jak lze sklo využít v moderní architektuře. Sklo však můžete kreativně využít i ve svém obytném prostoru a vytvořit z něj krásné akcenty. Výhodou je nejen individuální vzhled, ale také působivá hra světla a barev, kterou denní světlo pronikající skleněnými prvky vytváří ve vašem domě každý den.
Fotografie na obálce od ZQ Lee. Další snímky pořídili Just Another Photography Dude a Lennart Schneider.