Tvorba kondenzátu na sklech je velmi častý problém, který obtěžuje majitele oken. Často se pak ptají: „Koupil jsem si drahá okna, a přesto se mi zamlžují. Čím je to způsobeno?“
Kondenzace může nastat jak na exteriérové, tak i na interiérové tabuli skla izolační jednotky.
Kondenzát na interiérové straně
V interiéru je kondenzace způsobena jednoznačně vysokou vlhkostí v místnosti, nejčastěji v koupelnách a kuchyních. Dále k tomuto jevu přispívá velmi nízká venkovní teplota a znemožnění vnitřní cirkulace vzduchu např. závěsy, květináči či nedostatečným větráním.
Zásadní vliv na tvorbu kondenzátu má také vnitřní povrchová teplota skla, která dosahuje minimálních (kritických) hodnot v blízkosti zasklívací drážky (zapuštění skla do okenního profilu). Tento jev lze částečně eliminovat použitím Warm Edge rámečku (viz zde: https://sklenarstvi-online.cz/podpora/plastovy-ramecek-chromatech-ultra/ ), či hlubším zapuštěním izolačního skla do drážky okna (min 20mm).
Obr. 8 Nepříjemné orosení okna na interiérové straně může být způsobeno více faktory, nejčastější je nízká povrchová teplota zasklení. Kvalitní okna a zasklení pro pasivní domy těmito problémy netrpí. Porovnání skel s teplým rámečkem (vlevo) a s běžným hliníkovým rámečkem (vpravo).(archiv SGG Swisspacer)
Na vznik kondenzátu (rosení oken) má vliv:
- vysoká relativní vlhkost v interiéru
- nízká venkovní teplota
- znemožnění cirkulace vzduchu
- nízká povrchová teplota skla – tepelný most u napojení skla na rám
- materiál distančního rámečku
- nevhodné osazení okna v konstrukci
Kondenzát na exteriérové straně
Majitele oken s izolačními trojskly často překvapí vznik kondenzátu na venkovní straně a považují to za chybu. Kondenzát může vznikat, pokud je venkovní relativní vlhkost vzduchu vysoká a přitom venkovní vzduch má vyšší teplotu, než je teplota povrchu zasklení. Není to chybou, naopak svědčí to o velmi dobře izolujícím zasklení (neohřívá se poslední vnější tabule skla).